آی او اس ۱۲ و آنچه باید در مورد آن بدانید

0 231

سال گذشته با انتشار نسخه ۱۱ آی او اس، شاهد تغییرات جزئی در نحوه تعامل با دستگاه های اپل بودیم. این تغییرات، امسال رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته و این ارتباط دوطرفه را وارد مرحله جدیدی کرده است. آی او اس ۱۲ هوش بیشتری برای دستگاه های اپل به ارمغان آورده و توانسته برخی از مشکلات همیشگی آن را برطرف کند.

البته کارکرد با هر گونه هوش مصنوعی و عادت گرفتن به آن زمان می برد و آی او اس ۱۲ نیز از این قاعده مستثنا نیست. رفته رفته که از این سیستم عامل استفاده کنید، متوجه تغییرات و بهینه سازی های بی نظیر آن خواهید شد. بهینه سازی هایی که دستگاه های آی او اس شما را هرچه بیشتر با سبک زندگی شما سازگار می کند. از وبلاگ سیب‌اپ، آنچه باید در خصوص آی او اس ۱۲ بدانید را در ادامه مطلب با شما در میان خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

بهبود عملکرد آی او اس ۱۲

بهبود عملکرد آی او اس 12

هدف اپل، هر ساله انتشار سیستم عاملی سریع تر است که با تمامی دستگاه های آی او اس سازگاری لازم را داشته باشد. البته این هدف دستگاه های قدیمی اپل را نیز در بر می گیرد. اپل توانسته در آی او اس ۱۲ تا حد زیادی به این هدف برسد. بهبود سخت افزاری CPU جهت دست یابی به بیشترین عملکرد دستگاه و کاهش مصرف باتری، از مهمترین جنبه های این هدف محسوب می شود. انیمیشن های سریع تر و البته روان تر از دیگر جنبه هایی است که اپل روی آن تمرکز دارد.

آی او اس ۱۲ این خصوصیات را تمام و کمال ارائه می دهد. با نصب این سیستم عامل روی نسخه های قدیمی آیفون نظیر آیفون ۶ اس و آیفون ۷ پلاس شاهد بهبود عملکرد چشمگیری بودیم. اگر باتری دستگاه شما با وجود نصب آی او اس ۱۲ باز هم تغییر آنچنانی نمی کند، بهتر است به فکر تعویض باتری آن باشید.

با وجود چیپ A12 Bionic اپل در آخرین محصولات این شرکت، عمکلرد باتری به مقدار بیشتری نیز بهبود می یابد. به گفته اپل، آیفون XS، سی دقیقه زمان بیشتر در اختیار شما می گذارد. این افزایش زمان در آیفون XS مکس به ۹۰ دقیقه می رسد. آیفون XR نیز حدود ۱.۵ ساعت بیش از آیفون ۸ پلاس دوام باتری خواهد داشت.

این ادعا از طرف سیب‌اپ به بوته آزمایش گذاشته شد و تا حد زیادی به اثبات رسید. با وجود چیپ جدید و آی او اس ۱۲، گوشی شما در عملکردهای معمولی از صبح زود تا انتهای روز دوام خواهد آورد. منظور از عملکرد عادی، تماس تلفنی، اپلیکیشن های معمولی (و نه بازی)، پیام متنی و صوتی و از این دست موارد است.

 

بهبود اعلان های گوشی

همه کاربران آیفون و آیپد با اعلان های بیشمار در لاک اسکرین دستگاه خود آشنایی دارند. پیام های متنی، بولتن های خبری اپلیکیشن ها، اعلان شبکه های اجتماعی، ایمیل و دیگر موارد، لاک اسکرین شما را به بازار شام تبدیل می کنند. بررسی این همه اعلان کار ساده ای نخواهد بود. اگر شخصی چندین پیام متنی برای شما ارسال کند برای مشاهده تمامی پیغام ها باید اعلان های خود را زیر و رو کنید.

خوشبختانه اپل قابلیت بسیار کاربردی با عنوان «اعلان های گروهی» را از اندروید به آی او اس ۱۲ اضافه کرده است. همه اعلان ها بر اساس نوع یا اپلیکیشن وابسته به آن گروه بندی شده اند. بدین ترتیب اعلان هایی که بیشترین اهمیت را برای شما دارند، در اولویت بررسی قرار می گیرند.

در آی او اس ۱۲ می توانید اعلان هایی که نمی خواهید در لاک اسکرین برای شما به نمایش درآیند را خاموش کنید. کافی است پس از دریافت نوتیفیکیشن از یک اپلیکیشن خاص، آن را به سمت چپ کشیده (Swipe) و گزینه Manage را انتخاب نمایید. از این طریق می توانید اعلان مربوط به اپلیکیشن را به صورت کامل خاموش کنید. همچنین با ضربه زدن روی Deliver Quietly اعلان های اپلیکیشن روی لاک اسکرین نمایش داده نمی شوند و تنها در بخش نوتیفیکیشن سنتر ظاهر خواهند شد.

 

قابلیت Do Not Disturb یا عدم مزاحمت

با معرفی قابلیت Do Not Disturb در سال ۲۰۱۲ تقریباً هیچ امکان شخصی سازی برای آن وجود نداشت. تنها می توانستید آن را فعال و غیرفعال کنید. اکنون در آی او اس ۱۲ می توانید زمان دقیق فعال و غیر فعال شدن آن را تنظیم کنید.

یکی از کاربردهای جذاب Do Not Disturb موقع خواب است. با فعال کردن آن، یک اعلان روی لاک اسکرین نمایش داده می شود که از فعال بودن این قابلیت باخبر شوید. در این مدت زمان تعیین شده، تمامی اعلان ها و تماس های شما بی صدا و مخفی خواهند شد.

اگر سعی در تنظیم ساعت خواب خود و سبک زندگی بهتر دارید، قابلیت Do Not Disturb در آی او اس ۱۲ به شما کمک خواهد کرد. برای مثال، رأس ساعت ۱۰ شب این قابلیت فعال شده و تا ساعت ۷ صبح فعال خواهد ماند. بدین ترتیب به مدت ۹ ساعت از دنیای دیجیتال و رگبار پی در پی اعلان ها دور خواهید شد. با اتمام مدت زمان تعیین شده در ساعت ۷ صبح، پیغام صبح به خیر بر روی نمایشگر نقش می بندد و این قابلیت غیرفعال خواهد شد.

 

ابزاری برای کنترل اراده

اعتیاد به گوشی های هوشمند طی سال های اخیر باعث نگرانی بسیاری افراد و خانواده ها شده است. گوگل و اپل ابزارهای بخصوصی در آپدیت سیستم عامل های خود در نظر گرفته اند. در آی او اس ۱۲ شاهد بخش جدیدی در اپلیکیشن تنظیمات تحت عنوان Screen Time هستیم. در این بخش می توانید از نحوه استفاده از دستگاه خود آگاهی پیدا کنید و همچنین محدودیت زمانی برای استفاده از اپلیکیشین های مختلف خود تعیین کنید.

برای مثال می توانید دریابید که در هر ساعت چند بار از گوشی خود استفاده می کنید. اگر مایل به کنترل عادت های بد خود هستید، اپل این قابلیت را برای شما در نظر گرفته است. برای مثال با محدود کردن زمان استفاده از اینستاگرام، می توانید روزانه ۲۰ دقیقه الی نیم ساعت را به آن اختصاص دهید. زمانی که با غیرفعال کردن آن می توانید نادیده بگیرید و اجباری در آن وجود نخواهد داشت. پس به این قابلیت باید به دید یک ابزار کمکی استفاده کرد و حرف اول و آخر را اراده شما خواهد زد.

بر خلاف اندروید ۹، در آی او اس ۱۲ اپلیکیشن ها را باید به صورت گروهی محدود کنید. برای مثال به جای محدود کردن مدت زمان استفاده از تویتر، باید شبکه های اجتماعی را محدود کنید. از دید ما این شیوه، بهتر و عملی تر خواهد بود و در زمان شما صرفه جویی می کند. اگر به یک اپلیکیشن خاص در یک گروه محدود شده همیشه نیاز دارید، می توانید آن را در گروه همیشه مجاز (Always Allowed) قرار دهید تا از محدودیت مصون بماند.

 

قابلیت Downtime در آی او اس ۱۲

یکی از زیرمجموعه های Screen Time، قابلیت Downtime در آی او اس ۱۲ است. مانند Do Not Disturb در زمان خواب، Downtime به شما کمک می کند که در یک بازه زمانی مشخص اعلان های خود را غیرفعال کنید. البته این قابلیت نیز به سادگی قابل نادیده گرفتن است و اراده شخصی شما را طلب می کند.

توسط Downtime، می توانید روزهای هفته را از محدودیت معاف کرده و بازه زمانی مشخصی نیز برای روزها تعیین کنید. اگر این قابلیت و تعیین بازه زمانی برای محدودیت اپلیکیشن ها در Screen Time نیز وجود داشت، بسیار بهتر می شد. در Screen Time تنها می توانید مقدار زمان مشخصی برای اپلیکیشن در روزهای بخصوص تعیین کنید (برای مثال ۱ ساعت در روز) و امکان تعیین بازه زمانی (برای مثال ۷ شب تا ۹ شب) وجود ندارد.

 

موقع استفاده بیشتر از Siri فرارسیده

سیری در آی او اس 12

سیری هنوز به زبان فارسی قابل استفاده نیست. هنوز هم قابلیت های زیادی باید به زبان انگلیسی آن افزوده شود. در آی او اس ۱۲ پیشرفت های خوبی در سیری به چشم می خورد. یکی از قابلیت های جذاب آن پیشنهاد های سیری (Siri Suggestions) است. برای مثال اگر یکی از اعضای خانواده با شما تماس گرفته باشد و شما جواب تماس را نداده باشیم، سیری پس از مدتی به ما یادآور می شود که با این فرد تماس بگیریم.

این قابلیت در روزهای پرکار ما می تواند نقش اساسی ایفا کند. محل نمایش پیشنهادهای سیری را می توانید در بخش تنظیمات تعیین کنید. برای مثال لاک اسکرین می تواند محل مناسبی برای پیشنهادهای سیری باشد.

 

اپلیکیشن ها در آی او اس ۱۲

«Measure » نام یکی از اپلیکیشن های جذاب اضافه شده در آی او اس ۱۲ است. توسط این اپلیکیشن و با استفاده از دوربین گوشی می توانید فاصله تقریبی بین دو نقطه را تخمین بزنید. این اپلیکیشن به شما پیشنهاد می دهد که از متر برای تعیین فاصله دقیق استفاده کنید؛ با این وجود طبق بررسی های ما، اندازه تخمین زده شده بسیار به واقعیت نزدیک است و برای فواصلی که دقت زیادی لازم ندارند، ابزار مناسبی خواهد بود.

اپلیکیشن تصاویر نیز دستخوش تغییراتی شده است. با انتخاب زبانه For You می توانید تصاویر را طبقه بندی کنید. برای مثال تصاویر سفر به اصفهان در یک گروه قرار می گیرند و تصاویر ۱۳ به در نیز در گروه مخصوص به خود نمایش داده می شوند.

اگر از اپلیکیشن یادآور صوتی (Voice Memo) استفاده می کنید، تغییرات جزئی و کاربردی در آن مشاهده خواهید کرد. دکمه ضبط صدا در پایین اپلیکیشن قرار گرفته و آخرین یادآورهای ضبط شده در بالا لیست می شوند.

 

iMessage در آی او اس ۱۲

پس از ویژگی های فراوانی که اپل با آی او اس ۱۰ برای iMessage معرفی کرد، آی او اس ۱۱ فاقد ویژگی های جذاب و جدید آنچنانی بود. آی او اس ۱۲ این فقدان را جبران کرده و قابلیت های جذابی برای عرضه به کاربران آی او اس دارد. اکنون می توانید تصاویر مموجی (Memoji) خود را به شکلی ساده و راحت توسط دوربین تهیه کنید. حتی می توانید از این مموجی ها به عنوان استیکر در برنامه iMessage استفاده کنید. البته جهت استفاده از این قابلیت به آیفون X و نسخه های جدیدتر نیاز خواهید داشت.

کسانی که هنوز از دستگاه های آیفون ۸، ۸ پلاس و قدیمی تر استفاده می کنند نیز ناراحت نباشند. اپلیکیشن دوربین خود را باز کنید و روی آیکون ستاره کلیک کنید. با این اقدام، دوربین به حالت سلفی می رود و امکان افزودن استیکر، متن، فیلتر و اشکال هندسی را نیز به شما می دهد. البته جهت افزودن استیکر باید بسته های استیکر را روی دستگاه خود دانلود کرده باشید.

 

آی او اس ۱۲، یاور ذهن پرمشغله شما

IOS 12 Passwords & Accounts

رمز ۱۲ عدد کارت عابر بانک، رمز دوم هرکدام و البته رمز گاوصندوق خود را باید همیشه به خاطر داشته باشید. حال رمز عبور دستگاه های آیفون، آیپد و لپ تاپ خود را نیز به آنها اضافه کنید. بسیاری اوقات این رمزهای عبور آنچنان زیاد می شوند که به خاطر سپردن همه آنها غیرممکن خواهد شد.

در قسمت رمز عبور و حساب کاربری (Passwords & Accounts) آی او اس ۱۲ می توانید هر رمز عبوری که مایل هستید را ذخیره کنید. تمامی رمزهای عبوری که ذخیره می کنید توسط گوشی ذخیره شده و فیلدهای نام کاربری و رمز عبور آن ها به خاطر سپرده می شود. بدین ترتیب دیگر نیازی به تایپ یا به خاطر سپردن همه آنها نیست و تجربه ای نزدیک به دسکتاپ را با این سیستم عامل خواهید داشت.

 

یک قدم نزدیک تر به انطباق

آی او اس هوشمند

تطبیق پیدا کردن با زندگی انسان و تبدیل شدن به یک دوست برای یک دستگاه بدون احساس کار ساده ای نخواهد بود. از طرفی این دستگاه ها توسط سیستم عامل آی او اس با قابلیت های جدید و البته فراگیری از طریق هوش ماشینی، رفته رفته خود را با زندگی و عادات شما هماهنگ می کنند. هماهنگی که به مرور، انجام امور را برای شما ساده تر خواهد کرد.

از دیگر سو، اپل و دیگر کمپانی ها دریافته اند که انسان نیاز به فاصله گرفتن از دنیای ماشینی و مجازی دارد. به همین دلیل شاهد ویژگی هایی نظیر Screen Time در آی او اس ۱۲ هستیم. ویژگی هایی که هرچند می توانند مفید باشند اما اراده و تمایل ما را برای دوری مختصر از دنیای ماشینی طلب می کند.

منبع: digitaltrends

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.