قطع ۵ هزار موبایل رجیستر نشده پس از هشدار پیامکی به خریداران

0 15

سرنوشت دستگاه‌های رجیستر نشده

از امروز، ۱۹ آذر، گوشی‌های رجیستر نشده دیگر زنگ نمی‌خورند و خارج از پوشش سرویس‌های شبکه‌ی اپراتوری کشور هستند. پس از گذشت ۱ ماه از شروع طرح رجیستری، پوشش مخابراتی گوشی‌هایی که در شبکه ثبت نشده‌اند، قطع شد و به عنوان گوشی قاچاق شناخته می‌شوند.  ۵ هزار گوشی تلفن همراهی که در بازه زمانی ۱۴ تا ۱۷ آذرماه خریداری شده اما رجیستر نشده اند، از دسترسی شبکه خارج شدند.

حمیدرضا دهقانی نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره‌ی این موضوع توضیح داد و گفت: تعداد ۵ هزار گوشی برند آیفون که در بازه زمانی ۱۴ تا ۱۷ آذر امسال خریداری شده‌اند اما کدشناسه آن‌ها در شبکه اپراتورهای کشور به ثبت نرسیده است، در حال حاضر از شبکه خارج شده و قابلیت دریافت سرویس را ندارند. وی اضافه کرد: به این تعداد گوشی در آن بازه زمانی پیامکی مبنی بر اینکه گوشی شما قاچاق تلقی شده و باید نسبت به ثبت شناسه آن اقدام کنند، ارسال شد اما متاسفانه خریداران توجهی به این موضوع نکردند.

دهقانی نیا با بیان اینکه به مرور سایر گوشی‌هایی که یک ماه از زمان خرید آنها گذشته اما ثبت در شبکه نشده‌اند نیز قطع می‌شود، افزود: طبق دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا، فروشندگان کالای قاچاق موظف به بازپس گیری گوشی فروخته شده و استرداد مبلغ خرید گوشی به خریدار هستند.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا با تاکید براینکه فروشنده به هیچ عنوان حق فروش کالای قاچاق را ندارد و مجرم شناخته می‌شود، افزود: در ۶ ماه گذشته بارها با فعالان صنف موبایل و فروشندگان این کالا، جلسات توجیهی برگزار شد تا بتوان جلوی ورود کالاهای قاچاق در این حوزه را گرفت.

دهقانی نیا  با بیان اینکه خریداران کالای قاچاق باید در مورد مشکل به وجود آمده شکایت خود را به سازمان تعزیرات مطرح کنند، گفت: طبق هماهنگی به عمل آمده با سازمان تعزیرات، رسیدگی به شکایت آن‌ها به سرعت انجام می‌شود.

دهقانی نیا : بارها تاکید کرده‌ایم که خریداران در زمان خرید نسبت به استعلام کد شناسه و ثبت IMEI و دریافت فاکتور خرید اقدام کنند.

وی تاکید کرد: برآوردها نشان می‌دهد که بخش اعظمی از گوشی‌هایی که پس از اجرای این طرح وارد کشور شده‌اند از مبادی قانونی بوده و شرکت‌های متعدد نسبت به ثبت نمایندگی و یا دفتر نمایندگی در کشور اقدام کرده‌اند و ملزم به ارائه خدمات پس از فروش گوشی هستند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد گوشی‌های گوگل، بلک‌بری و موتورولا که در فاز دوم این طرح مشمول رجیستری شده‌اند، نیز گفت: آمارها نشان می‌دهد که تعداد گوشی‌های خریداری شده این برندها که شناسه آن‌ها به ثبت نرسیده، قابل توجه نیست و فروش این مدل‌ها نیز اغلب از طریق نمایندگی در حال انجام است.

دهقانی نیا افزود: هنوز تصمیمی مبنی بر اینکه کدام گوشی‌ها در فاز سوم اجرای این طرح، مشمول رجیستری شوند مشخص نشده و کمیته راهبری فنی در این مورد تاکنون تصمیمی نگرفته است.

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.