هرآنچه از iPadOS 15 می‌دانیم

0 217

در کنفرانس شب گذشته اپل در لیست سیستم عامل‌های جدید خود از iPadOS 15 رونمایی کرد. این نسخه دارای ویژگی های کاربردی و تکمیل شده نسبت به نسل قبل است که در ادامه به مرور آن ها می‌پردازیم.

ویجت های iPadOS 15

ویجت ها از دوست داشتنی ترین تکنولوژی هایی هستند که بعد از سال ها انتظار در نسل چهاردهم سیستم عامل های اپل ظاهر شدند. اکنون در نسخه پانزدهم انتظار داریم قابلیت‌های این تکنولوژی کامل‌تر و کاربردی تر باشند.

ویجت های iPadOS 15 اکنون از ساختار جدید برخوردار هستند و کارهای ما را بسیار ساده‌تر می‌کنند. به نحوی که می‌توان بعضی کارهارا بدون ورود به اپ از روی ویجت انجام داد. همچنین سری جدید از ویجت‌ها مانند نقشه ها، مخاطبین، اپل تی وی و گیم سنتر در این نسخه اضافه شده اند.

چیدمان هوم اسکرین‌ و App Library

بالاخره App Library به آیپد آمد. اکنون در نسخه جدید iPadOS به این صفحه ویژه که بطور خودکار اپلیکیشن‌ها را طبقه می‌کند دسترسی دارید.

در iPadOS 15 شما می‌توانید صفحات خود را پنهان کنید یا به سادگی ترتیب نمایش آن ها را تغییر دهید.

در ضمن هوش مصنوعی سیستم عامل جدید آیپد قادر است بصورت زنده اپلیکیشن‌ها و ویجت‌های پر استفاده را جابجا کند. و در صفحات جلوتری نسبت به آیتم های کم استفاده قرار دهد.

و اما یک بروزرسانی فوق‌العاده : Multitasking

شاید در نگاه اول بگویید این قابلیت از iOS 4 وجود دارد. اما این بروزرسانی متفاوت و بسیار کاربردی است. پیشتر iPadOS از قابلیت اجرای دو برنامه در یک صفحه مشترک با نام Split View پشتیبانی می‌کرد. اکنون این قابلیت بسیار کامل‌تر شده.

با باز کردن هر برنامه علامت کوچکی به شکل • • • در بالای آن ظاهر می‌شود که با لمس آن می‌توانید حالت نمایش را انتخاب کنید.

با انتخاب Split Screen، پنجره باز کنار می‌رود و شما می‌توانید هر اپلیکیشن که از هوم اسکرین‌ می‌خواهید را اجرا کنید.

سپس می‌توانید هر پنجره را جداگانه ببندید و با کنار رفتن پنجره باز، اپلیکیشن دیگری را در کنار آن باز کنید.

همچنین می‌توانید با نمایش پنجره‌های باز، هر دو پنجره که می‌خواهید را روی هم بیندازید و بصورت Split Screen در کنار هم استفاده کنید.

اما Slide Screen چیست ؟

با انتخاب این حالت شما می‌توانید بدون بستن پنجره باز، یک پنجره دیگر روی آن باز کنید.

برای مثال در حال چک کردن ایمیل ها هستید، بدون بستن صندوق دریافتی، می‌توانید یک ایمیل روی آن باز کنید، مشاهده کنید و ببندید.

همچنین می‌توانید علاوه بر اپلیکیشن‌های باز، چندین پنجره Split Screen یا Slide Screen باز داشته باشید و بین آن‌ها سوییچ کنید. به بخش جدید که پنجره‌های Multitasking را نشان می‌دهد، Shelf گفته می‌شود.

Quick Notes قابلیت جدید iPadOS 15

در iPadOS 15 یک روش جدید برای نوت برداری و سریع و آسان قرار داده شده. کافیست قلم آیپد را از گوشه راست پایین صفحه به داخل بکشید تا پنجره کوچک نوت برداری باز شود.

در این پنجره می‌توانید نوت ها را فوراً یادداشت کنید و مجدد با کشیدن به همان گوشه آن را ببندید. در ضمن این پنجره هوشمند است و در صورتی که هنگام باز بودن آن از اپلیکیشن خاصی استفاده می‌کنید، می‌توانید مواردی را به آن الصاق کنید. برای مثال اگر در حال مرور یک صفحه وب آن را باز کنید و نوت یادداشت کنید، می‌توانید لینک صفحه یا جزئیان داخل آن را به نوت الصاق کنید.

Translate

مترجم اپل در نسل جدید سیستم عامل ها بطور کلی بسیار پیشرفت کرده. در نسخه جدید iOS، MACOS و همچنین iPadOS این اپلیکیشن از زبان های بیشتری پستیبانی می‌کند. همچنین قادر است بصورت اتوماتیک با شنیدن صوت بصورت زنده آن را ترجمه کند. بنابراین شما می‌توانید به سادگی یک مکالمه به زبان های مختلف را ترتیب دهید.

همچنین با انتخاب یک متن در کنار گزینه‌های Copy، Cut و Paste گزینه Translate هم ظاهر خواهد شد و می‌توانید به سادگی متون خود را ترجمه کنید.

اپلیکیشن Translate از ترجمه متون داخل عکس هم پشتیبانی می‌کند.

اطلاعات بیشتر را می‌توانید در وبسایت اپل مشاهده کنید.

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.