هر آنچه در باره iOS 15 می‌دانیم

1 179

iOS 15 ، جادویی ترین سیستم عامل اپل تا کنون !

شاید در نگاه اول ساختار کلی iOS 15 تفاوت چندانی با نسخه‌ پیشین نداشته باشد. اما امکانات ریز ودرشت اضافه شده به این نسخه و اپلیکیشن‌های پیش فرض آن، یک سیستم عامل جادویی را تشکیل داده اند. تغییرات را به ترتیب معرفی شده در کنفرانس بررسی کنیم :

Facetime :

اپلیکیشن فیس تایم بیشترین تمرکز ممکن را گذاشته تا فضای مکالمه را طوری برای شما فراهم کند که کاملاً احساس کنید با فردی که در حال مکالمه تصویری هستید، داخل یک اتاق قرار گرفته‌اید.

از قابلیت Spatial Audio در فیس تایم به بهترین نحو استفاده شده. ایزوله سازی صدا کاملاً انجام خواهد گرفت و با شناخت و تفکیک صدای کسی که صحبت می‌کند از صدای محیط، صدای اطراف کاملاً حذف شده و صدای شخص بطور کاملاً واضح و شفاف و تقویت شده بصورت سه بعدی منتقل می‌شود.

همچنین امکان استفاده از حالت پرتره برای تار کردن یا ایجاد افکت های دیگر در پس زمینه افراد د نظر گرفته شده است.

فیس تایم را به اشتراک بگذارید !

اکنون فیس تایم مجهز به لینک شده است. هر فیس تایم را می‌توان به عنوان یک رویداد تعریف کرد و لینک این رویداد را به اشتراک گذاشت تا دیگران هم در آن شرکت کنند. حتی کاربران ویندوز و اندروید !!!

همچنین می‌توان یک رویداد فیس تایم برای روزهای آینده تنظیم کرد و لینک آن را برای اضافه کردن به تقویم برای دیگران ارسال کرد.

قابلیت Share Play

Share Play یک قابلیت جدید است که شما را قادر می‌سازد در حین تماس فیس تایم، ویدیو، عکس، موزیک و حتی صفحه نمایش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. خارق العادست. با هم موزیک گوش کنید و فیلم ببینید با امکان اینکه هرکس جداگانه امکان پلی و پاز کردن را داشته باشد.

البته قضیه به همین جا ختم نمی‌شود. Share Play به عنوان یک کیت در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته تا اپلیکیشن‌ها را نیز برای به اشتراک گذاری در فیس تایم آماده کنند. هم اکنون اپلیکیشن های HULU , Twitch , TIKTOK و … از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

Messages در iOS 15 :

اپلیکیشن Messages دستخوشتغییر چندانی نشده. اما قابلیت الصاق موارد متعدد از سایر اپلیکیشن‌ها به آن افزایش یافته. اکنون می‌توان یک آلبوم یا یک دسته خاطره از قسمت Moments را برای دوستان ارسال کرد. همچنین از اپلیکیشن های NEWS و Apple Music و tv و همچنین Podcasts و Safari موارد متعددی را به پیام ها الصاق کرد.

قابلیت Focus :

یکی از امکانات فوق‌العاده iOS 15 قابلیت Focus می‌باشد. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که استفاده خود را از آیفون بهینه و هوشمندانه تر کنید و فعالیت های خود را با تمرکز بیشتری انجام دهید.

برای مثال می‌توانید تعیین کنید زمانی که در محیط کار هستید، تنها نوتیفیکیشن های مربوط به کار و همکارانتان را دریافت کنید. همچنین زمانی که در حال تفریح یا استراحت هستید، اعلان های کاری برای شما نمایش داده نشوند. همچنین این شخصی سازی را می‌توانید برای افراد خاص یا ساعت های خاص یا هر نوع برنامه ریزی که دارید، انجام دهید.

البته این شخصی سازی تنها به اعلان ها خم نمی‌شود و می‌توانید چندین هوم اسکرین‌ با اپلیکیشن و ویجت‌های مختلف برای استفاده از آیفون در ساعات و مکان‌های مختلف تعریف کنید.

Intelligence آیفون با هوش تر از همیشه !

این قابلیت فوق‌العاده در قسمت دوربین و عکس‌ها خود را شکوفا می‌کند. اکنون آیفون قادر خواهد بود تمام عکس های شما را آنالیز کند و هرگونه اطلاعاتی راجع به هر عکس را دسته بندی کند و به خاطر بسپارد. کافیست از او بخواهید تا شما را حیرت زده کند.

در حقیقت آیفون می‌تواند تمام اطلاعات عکس های شما را بخواند. اگر در عکس شما نوشته ای وجود دارد، چه از یک مقاله عکس گرفته باشید، چه نوشته تابلوی یک رستوران در عکس افتاد باشد. ایفون این متن را تشخیص می‌دهد.

به شما امکان ادیت و کپی متن را می‌دهد. همچنین می‌تواند این متن را جستجو کند و به شما بگوید این نوشته به چه معنی است و اگر اسم رستوران است، آدرس و شماره تلفن آن چیست ! حتی اگر این متن یک شماره تلفن باشد، آیفون می‌تواند با آن تماس بگیرد !

می‌تواند نوشته، رنگ یا المان های تصاویر را درک کند و تصاویر را بر اسا آن دسته بندی کند. برای مثال اگر عکسی از یک سگ داشته باشید، آیفون می‌تواند نژاد آن را به شما بگوید. فوق‌العاده نیست ؟!

Wallet دیگر یک کیف پول نیست !

اکنون داخل اپلیکیشن Wallet می‌توانید تمام کارت های الکترونیکی خود را اضافه کنید. گواهی نامه، کارت بلیط مترو و اتوبوس، کارت هتل و … البته به نظر می‌رسد این قابلیت‌ها برای کشور ایران در دسترس نباشد.

همچنین قرار است بزودی سوییچ های الکترونیکی کمپانی BMW نیز به این اپلیکیشن وارد شوند. ازین پس می‌توان از Wallet به جای سوییچ ماشین های کمپانی های طرف قرار داد نیز استفاده کرد.

Weather، طوفانی‌تر از همیشه !

اپلیکیشن Weather دستخوش یک طراحی حرفه ای و یک بازسازی کامل شده. این اپلیکیشن بوسیله انیمیشن‌ها و افکت های جذاب آب و هوایی، وضعیت را بسیار کامل‌تر و البته چشم نواز تر از قبل گزارش می‌کند.

اپلیکیشن Maps در iOS 15 :

نقشه‌های اپل اکنون قدرتمندترین و کامل‌ترین نقشه‌های جهان هستند. تمام جزئیات برای راهنمایی بهتر در این نقشه‌ها تعبیه شده‌اند. خطوط عابر پیاده و دوچرخه سواری، چراغ های راهنمایی و رانندگی و خطوط تقاطع ها و …. برای احتیاط بیشتر در حین رانندگی قرار گرفته اند.

همچنین حالت شب و طراحی سه بعدی و عبور از زیر پل‌ها و کنارگذرها به طور کامل در این نقشه‌ها طراحی شده اند تا کوچکترین خطایی رخ ندهد. آنقدر دقیق که در حال حرکت در اتوبان می‌توانید ببینید در کدام لین هستید !

امکانات نقشه‌های اپل تنها به رانندگی محدود نمی‌شود. می‌توانید برای استفاد از حمل و نقل عمومی نیز از قابلیت های Maps استفاده کنید. تنها کافیست مبدا و مقصد حرکت را مشخص کنید تا بهینه‌ترین وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و نزدیکترین ایستگاه برای سوار شدن را پیدا کنید.

اپلیکیشن Maps حتی ایستگاه هایی که باید پیاده و سوار شوید را به شما اعلام خواهد کرد. البته نیاز نیست در فضای عمومی و شلوغ این وسایل نقلیه آیفون را از جیب خود خارج کنید. بلکه می‌توانید این راهنمایی ها را روی اپل واچ هم دریافت کنید. بعد از خروج از هر ایستگاه هم کافیست بوسیله آیفون موقعیت خود را اسکن کنید تا از تابلو های راهنمای سه بعدی اپل کمک بگیرید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت اپل مراجعه کنید.

اولین نظر
  1. […] خاطرنشان می کند که جدیدترین سخت افزار و iOS 15 آن می تواند از پردازش روی دستگاه استفاده کند تا به طور […]

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.